Енергетичні ринки України. Імплементація нових моделей

В Україні протягом останніх п’яти років були введені нові моделі ринків газу та електроенергії, спрямовані на імплементацію моделей ринків ЄС. Імплементація нових моделей ринків є одним із зобов’язань України перед ЄС та Енергетичним Союзом. Комітет Асоціації юристів України з питань газу, нафти та енергетики запропонував обговорити законопроекти, які наблизять імплементацію.

Обговорення законопроектів про торгівлю на енергетичних ринках, запропоноване комітетом Асоціації правників України з питань газу, нафти та енергетики, дозволить прискорити процес приведення законів України згідно вимог світових ринків. До обговорення будуть представлені законопроекти № 4503 і № 4503-1, запропоновані для імплементації положень REMIT.

Пильну увагу до питань регулювання торгівлі на енергетичних ринках, включаючи імплементацію Регламенту ЄС (REMIT) проявляє Асоціація біржових майданчиків, ознайомитися з діяльністю якої можна на офіційному сайті aeaep.com.ua.

Мета імплементації Регламенту ЄС

Метою імплементації Регламенту ЄС є створення цілісного і прозорого оптового енергетичного ринку, запобігання зловживань учасниками ринку, запобігання торгівлі інсайдерською інформацією і маніпулювання. У прозорості та цілісності енергетичних ринків України зацікавлені продавці і покупці, оскільки тільки за умови відповідності ринків стандартам ЄС українські біржі мають шанс на успішний розвиток.

Українська енергетична біржа демонструє активне зростання, в тому числі завдяки недавно внесених до законодавства країни змін, але регулювання торговельних процесів та операцій продовжує залишатися болючою темою для учасників енергетичного ринку.

Однією з причин зацікавленості учасників енергетичних ринків в імплементації моделей ринків ЄС є почастішання випадків зловживань учасниками тендерів. Нещодавнє прийняття закону про створення інституту уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель вирішує проблему лише частково.

Імплементація Регламенту ЄС дозволить забезпечити безпеку учасникам енергетичних ринків.На даний момент  учасниками торгів на Українській енергетичній біржі є понад 900 компаній —  відомі трейдери і невеликі учасники ринку, державні енергетичні підприємства і компанії світового рівня.

Асоціація біржових майданчиків, одним з членів якої є Українська енергетична біржа, активно працює в напрямку підвищення прозорості функціонування енергетичних ринків, впровадження стандартів світової біржової практики.